- Základy účetnictví
Úvod, Podstata a význam účetnictví, Organizace účetnictví, Rozsah a vedení účetnictví, Schéma účetních soustav, Význam a podstata účetní dokumentace, Účetní záznamy, Členění účetních dokladů, Náležitosti účetních dokladů, Vyhotovování účetních dokladů, Majetek podniku, Členění majetku podniku, Kapitál – zdroje krytí majetku, Aktiva a pasiva, Inventarizace majetku a závazků, Rozvaha, Funkce a obsah rozvahy, Náklady a výnosy, Účetní zápisy, Základní postup provádění účetních zápisů, Syntetická a analytická evidence, Formální správnost účetních zápisů, Všeobecné účetní zásady, Účtová osnova
- Postupy účtování pro podnikatelské subjekty
Základy účtování na syntetických účtech, Základní účtování krátkodobého finančního majetku a krátkodobých bankovních úvěrů, Základní účtování zásob, DPH a její účtování, Základní účtování dlouhodobého majetku, Základní účtování mezd, Základní účtování nákladů, výnosů a výsledků hospodaření
- Účtová třída 0 – Dlouhodobý majetek
Ocenění dlouhodobého majetku, Technické zhodnocení dlouhodobého majetku, Inventarizace dlouhodobého majetku, Vyřazení dlouhodobého majetku, Dlouhodobý finanční majetek, Pronájem dlouhodobého majetku, Odpisy daňové a učetní, Pořízení dlouhodobého majetku.
- Účtová třída 1 – Zásoby
Účtování zásob metodou A a B, Druhy zásob, Oceňování zásob, Účtování obalů, Reklamace při dodávkách materiálu, Škody na zásobách, Materiál na cestě a nevyfakturované dodávky, Inventarizační rozdíly.
- Účtová třída 2 – Krátkodobý finanční majetek a krátkodobé bankovní úvěry
Účtování KFM a KBÚ, Účtování cenin, Účtování na bankovních účtech, Účtování na účtech bankovních úvěrů, Účtování cenných papírů.
- Účtová třída 3 – Zúčtovací vztahy
Zúčtovací vztahy z obchodního styku, Zúčtování se zaměstnanci, Zúčtování daní a dotací, Pohledávky ke společníkům a sdružení, Závazky ke společníkům a sdružení, Jiné pohledávky a jiné závazky, Přechodné účty aktiv a pasiv.
- Účtová třída 4 – Kapitálové účty a dlouhodobé závazky
Právní formy podnikání, Základní kapitál v jednotlivých právních formách, Rozdělení zisku a tvorba fondů, Rezervy, Dlouhodobé závazky a úvěry, Odložená daň z příjmu.
- Účtová třída 5 a 6 – Náklady a výnosy
Účtování nákladů a výnosů, Základní charakteristika jednotlivých nákladových skupin, Základní charakteristika jednotlivých výnosových účtových skupin, Položky upravující výsledek hospodaření, Časové rozlišení nákladů a výnosů.
- Účetní uzávěrka a závěrka
Uzavírání účetních knih, Zjištění výsledku hospodaření z výsledkových účtů, Daňový základ a povinnost k dani z příjmu, Rozdělení výsledků hospodaření, Závěrka, Rozvaha, Výkaz zisku a ztrát, Příloha k účetní závěrce, Přehled o peněžních tocích (cash flow), Přehled o změnách vlastního kapitálu, Předložení, ověření a zveřejnění závěrky, Vnitropodnikové účetnictví.
- Daňové předpisy
Daňová soustava v České republice, Daň z příjmu fyzických osob, Daň z příjmu právnických osob. Daň z přidané hodnoty, Sociální a zdravotní pojištění.
- Daňová evidence
Podnikatel – fyzická osoba, Způsoby evidence podnikatelské činnosti, Charakteristika daňové evidence, Rozdíly mezi daňovou evidencí a účetnictvím.
- EVIDENCE PŘÍJMŮ A VÝDAJŮ
Evidence příjmů a výdajů v deníku, Příjmy a výdaje podle zákona o daních z příjmů, Zapisování příjmů do deníku, Zapisování výdajů do deníku, Průběžné položky, Řešený příklad na evidenci v deníku (u neplátce), Daň z přidané hodnoty – zapisování do deníku a záznamní evidence, Daň z přidané hodnoty u neplátců, Daň z přidané hodnoty u plátců.
- UZAVŘENÍ DAŇOVÉ EVIDENCE
Přípravné práce, Inventarizace, Úprava příjmů a výdajů v souladu s požadavky ZDP, Úprava příjmů v souladu s požadavky ZDP, Úprava výdajů v souladu s požadavky ZDP, Zjištění souhrnných částek jako podkladů pro přiznání k dani.
- VYBRANÉ DAŇOVÉ A NEDAŇOVÉ VÝDAJE
Výdaje na pracovní cesty, Poskytnutí cestovních náhrad zaměstnavatelem zaměstnanci, Náhrady za používání vozidel na pracovních cestách zaměstnanci, Stravné při služebních cestách v tuzemsku, Stravné při zahraničních služebních cestách, Ostatní náhrady, Cestovní náhrady podnikatelů, Motorové vozidlo zahrnuté do obchodního majetku, Motorové vozidlo nezahrnuté do obchodního majetku, Vozidlo v pronájmu (včetně finančního leasingu), Vozidlo vypůjčené, Výdaje zaplacené zaměstnancům, Závodní stravování, prodej zboží na stravenky, Pití a nápoje na pracovišti, Další výdaje na pracovní a sociální podmínky, Vzdělávání zaměstnanců, Pojistné na soukromé životní pojištění a penzijní připojištění, Reklama, reprezentace, dary, Daně, Pokuty a penále, Manka a škody, Pojistné na sociální a zdravotní pojištění.
- MZDY A ZAMĚSTNANCI
Mzda a její složky, Pojistné na zdravotní a sociální pojištění, Vyměřovací základ pro výpočet zdravotního a sociálního pojištění, Sazby zdravotního a sociálního pojištění, Daň z příjmů ze závislé činnosti, Stanovení základu daně u zaměstnanců – tzv. superhrubé mzdy, Způsob výpočtu daně z příjmů ze závislé činnosti, Záloha na daň z příjmů u zaměstnance s podepsaným Prohlášením k dani, Daň z příjmů u zaměstnance s nepodepsaným Prohlášením k dani.
- BOZP
Předpisy týkající se požární ochrany. Předpisy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.
- Praktická část výuky
Průběh praktické výuky probíhá formou praktické činnosti u vzdělávacího centra. V průběhu praktické výuky bude student zpracovávat jednotlivé účetní operace v reálných podmínkách na skutečných dokladech účetních jednotek (právnické a fyzické osoby) a zaznamenávat do účetních knih pro danou účetní jednotku tak, aby byl schopen v reálných podmínkách schopen samostatné činnosti.
Poznámka: Každý účastník bude mít k dispozici samostatný počítač pro výuku práce s počítačem.